Wybierając się na wakacje rodzinne nad morzem zastanawiasz się co będą robiły twoje dzieci na plaży i czym je zająć? Główną atrakcją na plaży dla wszystkich dzieci jest pluskanie się w morzu. Zanurzony w falach maluch mógłby tam spędzić całe wakacje, dryfując na dmuchanym kole lub innej super wodnej zabawce. Jednak jako odpowiedzialni rodzice powinniśmy pamiętać, że nie zawsze możemy pozwolić naszym pociechom na beztroskie kąpiele przy brzegu. Warunki atmosferyczne na plaży są bardzo zmienne, czasami wydaje nam się, że jak jest gorąco to woda tez będzie ciepła. Niestety, nie zawsze tak bywa i woda nad Bałtykiem potrafi być przeszywająco chłodna nawet w szczycie sezonu letniego.  Kolejny aspekt to czerwona flaga  wywieszona na stanowisku ratowników, to jasny sygnał, że tego dnia ani my ani nasze dzieci nie mogą wejść do wody, ponieważ fale są zbyt silne lub występuje prąd wsteczny.  Czym więc zająć pociechy na brzegu?  Jest wiele możliwości albowiem plaża to miejsce wielu skarbów natury.

  • Jedną z najbardziej popularnych plażowych zabaw jest z pewnością budowanie zamków z piasku. Wachlarz możliwości jest duży, możemy je wykonać  przy pomocy rąk lub użyć łopatek i foremek. Technika jest dowolna, a już zbudowany zamek możemy wykończyć małymi i dużymi kamykami, płotkiem z patyków czy muszelek. Ta zabawa pochłania zarówno dzieci jak i rodziców.
  • Piracki skarb, to coś co od pokoleń interesuje wielu podróżników i odkrywców. Warto wykorzystać ten pomysł będąc na rodzinnych wczasach nad morzem. Ten rodzaj zabawy wymaga trochę więcej zaangażowania, ale kiedy już ją zorganizujesz możesz być pewny, że zajmie ona twoje pociechy na cały dzień.  Zacznij od zorganizowania „skarbu”, może to być mała skrzynka z drobnymi upominkami dla dzieci lub kilka mniejszych woreczków ze skarbem.  Następnie wybierz na  plaży odpowiednie miejsce i zakop skarb, żeby nie zapomnieć gdzie się znajduje wyznacz na pisaku duży okrąg. Będzie on obszarem w którym należy kopać. Dodatkowo możesz stworzyć dla dzieci mapę  i oznaczyć na niej morskie potwory , dodatkowe zadania naukowe lub sprawnościowe.
  • Kolejna propozycja dedykowana jest  dla najmniejszych dzieci – to mały dmuchany basenik. Zabierz go ze sobą na plaże i napełnij wodą. Ten sposób pozwoli Ci mieć dziecko pod kontrolą bez strach, że porwie go morska fala. Dodatkowo woda w baseniku szybciej się nagrzeje, a kiedy będzie wiało możesz osłonić go parawanem.

Pomysłów na plażowe zabawy jest wiele, to  tylko kilka z nich. Ogromna ilość piasku, kamieni i innych wytworów natury daje nam mnóstwo możliwości. Ogranicza nas bowiem tylko nasza wyobraźnia. Warto przed wakacjami z dziećmi nad morzem zaplanować sobie kilka takich zabaw i kupić potrzebne przedmioty, aby nie zawracać sobie tym głowy i nie tracić na to czasu podczas urlopu.