O co chodzi z tymi gwiazdkami? Z pewnością zdarzyło Ci się zwrócić uwagę na specyficzne oznaczenie na reklamach hoteli nad morzem lub na samych hotelach: gwiazdkę, dwie lub więcej, Znajdujące się tuż przy nazwie obiektu. Zapewne już wiesz, że oznaczają one standard obiektu i pewnie domyślasz się, jak działa ten raczej oczywisty system: im więcej gwiazdek, tym wyższy standard. Jednak czy wiesz, czym dokładnie różnią się standardy dla hoteli jedno- dwu- i trzygwiazdkowych? Jakich udogodnień możemy oczekiwać, rezerwując pokój na weekend spa na morzem? Czy jest to ogólnoświatowy system oznaczeń, czy może rozumienie standardów hotelowych różni się w zależności od kraju?
Gwiazdki hotelowe – przepisy
Hotele w Polsce są kategoryzowane według Ustawy o usługach turystycznych. Obowiązujący w naszym kraju podział przewiduje pięciogwiazdkową skalę. Na każdym poziomie hotel musi spełnić szczegółowe i ścisłe warunki. Zasadniczo podstawę stanowią przepisy dotyczące hoteli jednogwiazdkowych: każdy kolejny poziom poszerza niezbędne wyposażenie pokoi i/lub zakres świadczonych w obiekcie usług.
Czego możesz oczekiwać w zależności od kategorii hotelu?
Hotele jednogwiazdkowe
Mówiąc wprost, nie oczekuj zbyt wiele, ponieważ niezbędne wymagania co do wyposażenia jest minimalne i obejmują: łóżko, stolik nocny, szafę (ewentualnie wnękę garderobianą), biurko lub stół, krzesło, lustro. Nie liczby na dostęp do Internetu, telewizor czy telefon w pokoju – te elementy nie są wymagane. Masz jednak prawo oczekiwać pokoju o powierzchni ok. 10m2 (w przypadku pokoju dwuosobowego). Pokój dla osób czterech nie może być mniejszy niż 16 m2, a pokoje dla większej liczby gości to + 4 metry na każdą osobę. Na łazienkę składa się podstawowy węzeł sanitarny: umywalka, prysznic, toaleta, dozownik mydła, ręcznik. O suszarkę czy szlafrok gość musi zatroszczyć się sam.
Czy hotele z jedną gwiazdką oferują jakieś usługi? Cóż. Nie zjesz posiłku w hotelowej restauracji, nie skorzystasz też z room-service. Masz za to dostęp do gorących napojów, na przykład w postaci zestawu kawowego w pokoju oraz są podawane proste śniadania.
Niski standard oznacza bardzo ekonomiczny wyjazd, co może okazać się atrakcyjne dla osób wyjeżdżających często służbowo, korzystających z kursów i szkoleń poza miejscem zamieszkania – dzięki temu wyjazdy te nie okażą się dużym obciążeniem finansowym. Gdy jednak szukasz hotelu na weekend ze znajomymi, lepiej chyba zapłacić nieco więcej i prawdziwie wypocząć zamiast męczyć się w pokoju o tak niskim standardzie.
Hotele dwugwiazdkowe
W tej kategorii nie zmienia się wiele. Pokoje są większe, w przypadku opcji dwuosobowej jest to 12 m2, a 18m2 w pokoju czteroosobowym (w przypadku większych opcji jest to 18m2 + 4,5 metra za każdą kolejną osobę). Na stanie pokoju musi znajdować się odbiornik radiowy – muzyki czy wiadomości wysłuchamy, ale z obejrzeniem filmu może być problem, ponieważ pokoje nie muszą być wyposażone w telewizory. Co do wyposażenia i łazienki, hotele jedno- i dwugwiazdkowe oferują w zasadzie to samo.
Hotele trzygwiazdkowe
Tych hoteli jest w Polsce zdecydowanie najwięcej. Oprócz bardziej przestrzennych pokoi (14m2 w pokoju dwuosobowym), hotel tej kategorii jest zobowiązany do zapewnienia gościom w pokojach telewizora i telefonu, materiałów piśmienniczych (notatnik, długopis), butelkowanej wody. W budynku hotelu lub w niewielkiej odległości od niego znajduje się także hotelowa restauracja. Goście korzystają także z usługi czyszczenia odzieży – przydatnej zwłaszcza w przypadku dłuższych pobytów wypoczynkowych, lub gdy w trakcie wypadu zamierzasz brać udział w imprezach i dancingach (nikt nie chciałby mieć na sobie eleganckiej, ale wyjątkowo wymiętej koszuli).
Hotele czterogwiazdkowe
Dla obiektów tej kategorii wymagany metraż pokoju dla dwóch osób to 16 m2. Zamiast standardowych krzeseł, w pokoju znajdą się fotele lub kanapa. Gość hotelowy może korzystać z lodówki i minibaru (przy czym to drugie jest usługą dodatkowo płatną oraz nietanią). W łazience obowiązkowo znajdzie się także suszarka do włosów. Rozbudowany jest też zakres usług: jako gość nie musisz męczyć się z wnoszeniem i znoszeniem bagażu, a relaks zaoferują strefa basenowa, sauna, solarium, siłowania lub gabinet masażu (hotel czterogwiazdkowy zobligowany jest do zapewnienia gościom dostępu do przynajmniej dwóch z wymienionych stref).
Hotele pięciogwiazdkowe
To najbardziej luksusowe z dostępnych w Polsce hoteli, które oferują bardzo przestronne pokoje (przynamniej 18m2 dla pokoju dwuosobowego). Spełniają ona te same wymogi, co hotele czterogwiazdkowe, ale z szerszym zakresem usług i atrakcji.
Gwiazdka gwiazdce nierówna?
Polski system gwiazdek wynika z krajowych przepisów, które nie są w żaden sposób uściślone wyższymi, międzynarodowymi dokumentami. Dla podróżujących za granicę jest to bardzo ważna informacja. Choć główne założenia systemu pozostają niezmienne na całym świecie (wyższy standard to więcej gwiazdek), wymagania stawiane hotelom na danym poziomie mogą się różnić w poszczególnych państwach. Niekiedy mamy też do czynienia z szerszą skalą, na przykład siedmiogwiazdkową – wówczas podróżni czują się całkowicie skonfundowani, a rezerwacja pokoju w hotelu, którego dobrze nie sprawdzono, do tego bez zrozumienia systemu gwiazdkowego w miejscu docelowym, to gwarantowane rozczarowanie i zrujnowany wyjazd. Może się bowiem okazać, że czterogwiazdkowy, zagraniczny hotel w polskim rozumieniu standardów osiągnąłby może trzy, a może nawet dwie gwiazdki.